Automobilių supirkėjų reklama ant stovinčių automobilių – nedraudžiama, bet ar galima?

Tereikia kelis kartus per savaitę pravažiuoti miesto pagrindinėmis gatvėmis ir jau pastebėsi JUOS. Šalia sankryžų, didelių prekybos centrų aikštelių pakraščiuose, degalinėse stovinčius lengvuosius automobilius, kurie, sprendžiant pagal modelio amžių, jau nėra „darbinis arkliukas“, tai tiesiog stovinti reklama, kuri gal net ne visada gali pakeisti stovėjimo vietą sava eiga. Šie automobiliai keliai itin daug diskusijų tiek tarp reklamos specialistų, tiek tarp valdininkų bei paprastų žmonių. Kodėl?

Reklama ant automobilių teoriškai (ne)galima

Specialios paskirties automobiliai gali būti pažymėti įmonės logotipu, turėti reklamos elementų. Specialios paskirties yra laikomi tarnybiniai, komerciniai automobiliai, pervežantys prekes, teikiantys paslaugas ar vairuojami įmonės darbuotojų. Automobilių sraute jie neišsiskiria, kas antras šalia kelyje važiuojantis automobilis pažymėtas logotipu, prekinio ženklo ar naujo produkto pristatymu.

Tačiau šiuo atveju nekalbama apie šiuos logotipais pažymėtus įmonių automobilius, kurie trumpam sustojo prie prekybos centro ar per naktį laiko automobilį nuosavo namo kieme. Tai automobiliai ant kurių kapoto iš toli ryškiomis raidėmis šviečia telefono numeris ir 2-3 žodžiais apibūdinama paslauga. Dažniausiai tai „superkame automobilius“, „kambarių nuoma“(būdinga Palangai), „pervežame į Norvegiją/Angliją“. Tokie automobiliai vienoje vietoje paliekami kelios savaitėms ar net mėnesiams ir nepastebėti jų neįmanoma.

Kalbinti įvairių didžiųjų miestų savivaldybių atstovai teigia, jog tai yra akivaizdi reklama, tačiau nėra reglamentuota. Užrašai ant automobilių turi kitą paskirtį, kaip ir pats automobilis, tuo tarpu minimais atvejais transporto priemonė atlieka tik vieną funkciją – reklamos. O kovoti su nelegalia reklama nėra įteisintų aktų, nes savivaldybių viešosios tvarkos skyriai turi įgaliojimus kontroliuoti tik ant specialių įrenginių sumontuotą reklamą.

Jei automobilis yra netvarkingos techninės būklės, išdaužytais langais ar nuleistomis padangomis, jį gali nutempti. Jei automobilis pastatytas ne gal kelių eismo taisykles, savininkui gali būti išrašyta bauda. Kitais atvejais valdininkai bejėgiai, o verslininkai konstatuoja faktą – kol nedraudžia, tol galima.

Teoriškai už reklamą reikia reikėtų mokėti. Ir tokių automobilių savininkai turėtų pateikti prašymą reklamai. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, reklamos žyminis mokestis yra 29 € ir jis galioja 5 metus. Jei reklama statoma valstybinėje žemėje, papildomai teks sumokėti 8,7 € už 1 kv. metrą.

Reklama naudos neduoda

Kalbinti įmonių atstovai teigia visuomet paisantys kelių eismo taisyklių, statantys automobilius tik leistinose vietose, o statant degalinėse ar mažesnių prekybos centrų kiemuose bando susitarti su savininkais ir gauti jų leidimą palikti automobilį ilgesniam laikui. Didieji prekybos centrai pastebėję ilgiau užsibuvusį aikštelėje automobilį, paprastai ieško savininko ir prašo automobilį pašalinti. Visgi balansuodami ant ribos tarp galima ir negalima, šių automobilių savininkai negali pasigirti ypatinga tokios reklamos nauda, tačiau atsisakyti automobilių neplanuoja.